Crystail soil - gelová zemina

200042-7 crystal soil II Co je to crystail soil, jak funguje a k čemu lze použít?

 

Na úvod a pro přesnost uvádím stejně jako v popisku u každého crystail soil, že se jedná o netoxický odbouratelný polymer, který umí pohlcovat a udržet vodu a zároveň i svůj tvar, jen se logicky zvětší :-)

Já jsem tuhle vychytávku objevila před x lety, hned mě to zaujalo, protože se dá využít opakovaně, nadělá spoustu parády, je to cenově dostupná záležitost a hlavně pravidelná starost o kytky ve váze není zrovna moje silná stránka, takhle nemusím myslet na to, že bych měla do vázy dolít vodu, gelové perly se zmenšují a sesychají, ale vodu udrží téměř celý měsíc, když si vzpomenete, stačí jen znovu dolít vodu a během pár hodin jsou zase jako nové :-).

Původně bylo vyvíjeno a myšleno jako zásobárna vody ke kořenům rostlin, kdy se při sázení dá malé množství kuliček přímo pod kořínky, zasype se klasickou zeminou a zalije se, crystail soil si natáhne vodu a květinka je spokojená, při každém zalití se proces obnovuje...


Později se tento materiál začal vyrábět v barevných variantách, což se přímo nabízí pro dekorační účely, zeminu dáváme do skleněných váz místo vody pro řezané květiny, z vlastní zkušenosti vím, že řezané květy vydrží v gelu minimálně stejně dlouho jako by jste je měli ve vodě, není jen úplně ideální pro květiny s dutým stonkem např. amarylis.

A jak to tedy funguje... ?



Není nic jednoduššího... obsah sáčku crystail soil nebo jeho část nasypeme do nádoby a zalijeme dostatečným množstvím vody a necháme polymer pracovat :-) na obalu se uvádí doba 8 hodin, ale výsledky jsou vidět už průběžně.


Já jsem pro demonstraci použila čiré kostky pro kompletní postup a vedle jsou již používané kuličky v mixu barev, které používám v obchodě na ukázku.


Doporučuji používat větší množství vody, na sáček cca půl litru, aby se dosáhlo maximálního nabobtnání, pokud chcete dosáhnout efektu, kdy vyniká i tvar perel, přebytečnou vodu slijte.

 


A tady je pár ukázek jak to nakonec může vypadat...


200044 gel cerne II

Nejsnadnější a asi nejčastější využití, kdy se gelové perly použijí místo vody do vázy pro řezané květiny, slouží jednak standardně jako voda pro udržení květin v kondici, ale také jako opora pro stonky, takže lze květiny nebo vazbu lépe a snadněji naaranžovat. Gelové perly po nabobtnání mají průměr cca 5-7 milimetrů, určitě je praktičtější si crystail soil nechat nabobtnat v nějaké míse a až následně vsypat do vázy.



200042-7 crystal soil III

Tady vidíte asi moje první aranžmá s využitím gelové zeminy, kdy jsem bílé crystail soil (nyní již delší dobu nejsou nikde ve VO, ale pořád pátrám a doufám, že zase seženu), aranžovala do obří číše s květem kurkumy a trávou, vypadalo to myslím ještě líp než na obrázku a přitom to bylo hotové raz dva :-)

V nabídce jsou vodní perly i v barvičkách, momentálně mám červené a temně fialové, ale občas objednávám širší spektrum barev i když je to zase jedna z výjimek specifické barevnosti mého obchodu :-)



vodenka

Takto doma pěstuji voděnku, v mojí oblíbené obří číši, jsou nakombinované červené akrylátové kostičky a čiré crystail soil, dolévám vodu fakt tak jednou za měsíc a voděnce se daří...tohle je nová odnož někdy od jara, kdy jsem tu původní loňskou zasazovala do květináče.

bambus



Další ukázka mojí domácí flory :-)
Takhle spokojeně u mě již tři roky bydlí bambus zasazený jen v kamenech prosypaných směsí crystail soil, je to živý organismus a je na světle, takže jsou vidět nejen kořeny bambusu, ale i řasa, na fotce to možná nevypadá až tak dobře, ale mě se to líbí víc než když jsem to osadila a kameny měly zářivou barvu...




miska

V misce jsou použity pouze čiré gelové kostky a jeden dominantní květ, pro focení jsem použila umělý květ orchidey, výborně by to ale vypadalo třeba s květem gerbery, myslím, že je to jednoduchá a efektivní ozdoba běžného, ale i svátečněji prostřeného stolu kdy chcete na proti sedící pohodlně vidět :-)
Kostky jsem používala prvně a asi zůstanu u perel, protože ty drží tvar, i když už jsem je x-krát třídila podle barev a přesypávala, kostky mají tendenci se rozpadat na drť, která vypadá jak ledová tříšť, ale i to se může někdy hodit.

A na závěr jeden foto návod na trvalejší dekoraci s využitím crystail soil, kterou jsem teď zkoušela...

Použila jsem čiré kostky a směs perel co mám na předvádění, umělou orchideu, kousek perleťového plátku, zlomek z rozbitého skleněného přívěsku a obal cyli, všechno se naaranžuje, poskládá a prosypává a nakonec se až po okraj zalije vodou, efekt je úžasný, čiré perly a kostky se jakoby slijí do jedné masy a vše ostatní vynikne a ukáže se. Jen až bych dělala příště použila bych více čirých gelových perel, takto to vypadalo zajímavě, ale květ nebyl tak výrazný. Pokud budete zkoušet, dejte si pozor na materiály, které by mohly pouštět barvu, aby se vám to třeba druhý den nezakalilo, takže je dobré použít květiny umělé z plastu nebo látky co nejméně barvené...

K této aranži mě inspirovalo video na youtubu, z toho jsem byla úplně uchvácená, pokud jste dočetli až sem a gelová zemina Vás zaujala tak určitě koukněte zde (dá se tam najít spousta tipů využití, ale tato autorka je teda podle mého mistr nad mistry, opravdu jsem jen žasla :-) )

crystal v clear I crystal v clear II